Pokud patříte mezi majitele rodinného domu nebo třeba garáže či pergoly, může vám jejich střecha posloužit na instalaci zelené střechy.
Zelená střecha je nejen atraktivní prvek, ale také úsporná a ekologická. Představuje oblíbený izolační prvek, který si nachází stále více příznivců a to z důvodů designových i ekologických. Také finanční hledisko není zanedbatelné. Pokud nad ní uvažujete, můžete si instalovat zelené střechy svépomocí.
Jak na zelenou střechu?
Zelená střecha se skládá z několika vrstev. Co je tedy všechno potřeba?
-
Osivo a řízky rozchodníků – semena a výhonky rostlin, které samy zakoření a do roka pokryjí převážnou část připravené plochy.
-
Extenzivní substrát – jedná se o speciální substrát – vegetační vrstvu, který je určený právě pro zelené střechy.
-
Filtrační textilie – má za úkol zabránit vyplavování jemných částeček nacházejících se v substrátu.
-
Nopová drenážní folie – funguje tak, že zadržuje potřebnou vodu. Pokud je jí přebytek, odvede ji a tím brání přemokřování.
-
Ochranná textilie – ochraňuje kořenovzdornou izolaci a fólii proti poškození.
-
Kořenovzdorná fólie – zamezuje pronikání kořenů mezi konstrukci střechy. Instaluje se pouze v případě, že hydroizolaci chybí atest na neprorůstavost.
-
Kontrolní šachta – ochraňuje střešní vpusť proti vnikání nečistot. Její součástí je snímatelný kryt určený ke kontrolním účelům.
Dotace na pořízení zelené střechy
Na pořízení zelené střechy můžete získat dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám. Díky tomu bude zelená střecha cena daleko přijatelnější. Tento program nabízí finanční podporu na výstavbu vegetačních zelených střech. Podmínky dotačního programu splňuje společnost EKROST s.r.o., na kterou se můžete kdykoli, ohledně zelené střechy, obrátit. Jedná se o akreditovanou firmu vhodnou pro realizaci zelených střech.