Známému gigantovi z oblasti sportovního oblečení a obuvi se velmi dařilo. Nike zaznamenala v tomto čtvrtletí nárůst tržeb o 17 %, což je téměř nejvyšší růst za posledních deset let. Černý pátek a Cyber ​​Week výrazně zvýšily poptávku po teniskách a sportovním oblečení.

Připraveni na prázdniny

Nike měla své druhé nejlepší čtvrtletí za více než deset let, přičemž tržby vzrostly o 17 % na 13,32 miliardy dolarů (12,5 miliardy eur). Čtvrté čtvrtletí roku 2021 si vedlo lépe s 95% růstem, ale nebyl to spolehlivý základ pro srovnání, protože obchody byly právě znovu otevřeny po omezeních Covid.

Poptávka byla obzvláště silná na domácím trhu Nike (+ 30 %), protože spotřebitelé se mohou poprvé po dlouhé době těšit na období konce roku bez hygienických omezení. Zejména během týdne Černého pátku a Cyber ​​Monday překonal růst tržeb všechny rekordy. V Evropě, na Středním východě a v Africe se prodeje zvýšily o 75 % ve srovnání s minulým rokem, ale Čína nadále trpěla protipandemickými opatřeními (- 3 %).

Nabídka je stále křehká

Marže však zůstávají pod tlakem, protože zákazníci citliví na cenu spoléhají na vysoké slevy a akce. Hrubé marže klesly o 300 základních bodů na 42,9 %. Přestože se k úlevě Nike konečně podařilo vyřešit problémy s dodávkami, náklady na dopravu a logistiku zůstávají vyšší. Úleva však může být také krátkodobá, protože Čína se již potýká s dalším ochromujícím vypuknutím pandemie .

Finanční ředitel Matthew Friend nicméně zůstává optimistou. Nike je na dobré cestě s vyklízením zásob a zásilky na jaro už přicházejí rychleji. To by také mělo společnosti umožnit v následujících měsících lépe regulovat marže a ceny. Značka tenisek očekává, že uzavře finanční rok v květnu 2023 s růstem tržeb kolem 10 %, bez měnových vlivů.

Similar Posts