Mnoho obchodníků se obává budoucnosti a není se čemu divit. Podíváme se na trendy, které publikoval portál RetailDive. S blížící se hrozbou recese přináší nový rok řadu výzev pro maloobchodníky, kteří se vzpamatovávají z roku úzkých míst v dodavatelském řetězci a přebytku zásob.

Očekává se ale, že ne celý rok 2023 bude pošmourný.  Expanze metaverse bude pravděpodobně pokračovat ve svém růstovém trendu, protože více maloobchodníků najde nové příležitosti, jak propojit jeho virtuální základnu s reálnými zkušenostmi.  Navzdory jejich problémům odolnost nákupních center přetrvává, protože pěší provoz se po pandemii zotavuje, spolu s dodatečným důrazem na zkušenosti nakupujících u kamenných obchodů obecně.  A kruhová móda, která začala jako hnutí zaměřené na nakupování, které pomáhá šetřit životní prostředí, se stává velkým byznysem. Očekává se, že tyto a další trendy ovlivní maloobchodní přechod do roku 2023.

1. Bankroty na obzoru

Počet bankrotů v roce 2019 vzrostl a poté prudce vzrostl v roce 2020, když pandemie zasáhla maloobchodníky.

Ale v roce 2023 se trhy posunuly. Federální stimulační platby skončily. Inflace a ekonomická nejistota ovlivnily spotřebitelské výdaje.

Dohromady by se tyto změny mohly v příštím roce promítnout do menšího počtu nebo žádných obchodů. Výsledkem by mohlo být znovuobnovení retailových bankrotů. Retail Dive ohlásil v roce 2019 17 bankrotů . To se v roce 2020 téměř zdvojnásobilo na 30 . Tento trend se v roce 2021 zmírnil a v tomto roce vyhlásilo bankrot pouze osm velkých maloobchodníků.

A počet retailových bankrotů v roce 2022 pokračoval ve svém poklesu. Mezi nimi jsou pozoruhodné Sears Hometown , odnož bývalého maloobchodního gigantu. Bed Bath & Beyond také skončil rok 2022 na nejistých základech  a během několika dní po novém roce varoval, že by mohl podat návrh na bankrot. 

Pokles počtu žádostí však neznamená, že v roce 2022 bylo vše v pořádku. Namísto bankrotů se mnoho společností a věřitelů obrátilo na propouštění, fúze nebo jiné metody, jak snížit dluhové zatížení a získat přístup k hotovosti. 

Na začátku čtvrtého čtvrtletí bylo podle analytiků také téměř 20 dalších maloobchodníků ohroženo bankrotem . Patří mezi ně společnosti s celostátní působností, jako je Party City a online prodejce domácích potřeb Wayfair.

2. Metaverze roste (a stále se plete) 

Je nepravděpodobné, že by nápor aktivací metaverze v maloobchodě v roce 2023 utichl. V loňském roce toto odvětví vidělo, jak různé značky vstoupily do virtuálních prostorů, aby propagovaly svou značku a spojily se s mladším publikem. Gucci , H&M , Puma a Gap jsou jen některé společnosti, které se ponořily do stále obtížněji definovatelného metaverze. 

Vzhledem k tomu, že se reálné příjmy stávají možností v prostorách, jako je Roblox, tento trend bude pravděpodobně jen růst. Přestože 48 % teenagerů v dubnovém průzkumu Piper Sandler uvedlo, že si metaverzí nejsou jisti nebo je nezajímá, někteří analytici mají na tento koncept pozitivní pohled. McKinsey & Company odhaduje, že metaverze by mohla do roku 2030 vydělat 5 bilionů dolarů , s odhadovaným dopadem 2 až 2,6 bilionu dolarů konkrétně na e-commerce.

Zda se tento odhad stane skutečností, se teprve určí, ale maloobchodníci přesto do prostoru investují. S přibližně 58,8 miliony aktivních uživatelů denně ve virtuálním světě Roblox se riziko někomu může vyplatit.

3. Recese? Možná. Nejistota? Rozhodně.

Zdá se, že inflace se uklidňuje, ale makroekonomické síly zůstávají hrozbou pro diskreční výdaje. Někteří ekonomové tvrdí, že recese je nevyhnutelná v důsledku snahy zpomalit poptávku a zchladit ceny. Hlavní ekonom National Retail Federation Jack Kleinhenz není jedním z nich a na začátku nového roku prohlásil, že „je příliš brzy na to říci, zda snahy Federálního rezervního systému snížit inflaci povedou k recesi“.

Jak však maloobchodníci až příliš dobře vědí, není potřeba plnohodnotná recese, aby vyděsila spotřebitele, jejichž domácí rozpočty byly více než rok stlačeny. Podle analýzy The Conference Board se však v prosinci nálada spotřebitelů meziměsíčně „výrazně“ vrátila . Pocity lidí ze současnosti a blízké budoucnosti se zlepšily, ačkoli očekávání „stále přetrvávají kolem 80 – což je úroveň spojená s recesí“, uvádí zpráva.

Rostoucí důvěra je obecně dobrou zprávou pro maloobchodníky, ačkoli spotřebitelé v roce 2023 pravděpodobně zůstanou opatrní a vybírají si, za co utratí své peníze. A zkušenosti budou i nadále soutěžit a často vyhrávat jejich volné dolary. Spotřebitelé pravděpodobně zvýší své výdaje za služby na úkor nákupů velkých vstupenek, například podle Lynn Franco, vrchní ředitelky ekonomických ukazatelů The Conference Board.

“Letošní rok začíná možností uvolnění inflace, ale také nejistoty,” uvedl Kleinhenz z NRF v prohlášení.

4. DTC nadále bojují se ziskovostí

Vlna IPO od společností přímo pro spotřebitele v roce 2021 nabídla veřejnosti lepší přehled o tom, jak si vedou finančně.

Několik miláčků DTC, kteří startovali s úmyslem narušit své příslušné kategorie, mělo při vstupu na veřejné trhy jedno společné: boj s dosažením ziskovosti.

Warby Parker, Allbirds a Bark, které všechny v posledních letech vstoupily na burzu, hlásily rostoucí ztráty , i když prodeje rostly. Dokonce i značky DTC, které se veřejně obchodují déle, nadále bojují s dosažením a udržením ziskovosti .

Značky DTC jsou často nuceny se potýkat s vysokými marketingovými náklady spojenými se získáváním – a udržením – zákazníků. S tím, jak se investoři stávají kritičtějšími k finanční výkonnosti značek DTC, společnosti budou muset najít způsoby, jak zmírnit tyto náklady, které často přicházejí na úkor vydělávání peněz.

A zatímco investoři stále více neschvalují mentalitu „růstu za každou cenu“, která byla kdysi akceptována, začínající podniky elektronického obchodování nadále přitahují fondy rizikového kapitálu. Podle prosincové zprávy od PitchBook získaly startupy elektronického obchodování 20 miliard dolarů ze 450 obchodů k 30. září 2022. I když to představovalo 42% pokles oproti roku 2021, kdy byla aktivita obchodů historicky vysoká, znamenalo to nárůst o 44,5 %. přes rok 2020.

5. Maloobchod šetrný k životnímu prostředí se rozvíjí

V roce 2022 řada značek zahájila další iniciativy v oblasti recyklovaných materiálů. To zahrnovalo programy na recyklaci použitého zboží a uvolnění kolekcí kapslí vyrobených ze stávajících recyklovaných materiálů. Několik velkých jmen investovalo do startupů s recyklovanými materiály, včetně mateřské společnosti Zara Inditex a Goldman Sachs Asset Management .

S rostoucím zájmem spotřebitelů by rok 2023 mohl přinést více iniciativ v oblasti udržitelnosti od těchto startupů a značek. Přestože vyšší cena za ekologičtější maloobchodní produkty může odradit některé spotřebitele od nákupů, 60 % z nich uvedlo, že jde o důležitý nákupní faktor ve studii Simon-Kucher & Partners v roce 2021.

Maloobchodníci jako The Real Real a Rent the Runway se dokonce připojují k organizacím, které se věnují minimalizaci dopadu tohoto odvětví, jako je například skupina American Circular Textiles.

6. Další složitý rok pro obchodní centra

Ve 20. století zažily tradiční kryté obchodní domy několik rozkvětu. Ale ty časy jsou pryč, protože menší, pohodlnější centra ve stylu stripů přitahují nejen diskontní prodejny, ale dokonce i dlouholeté kotvy samotných obchodních center. Například gigant obchodního domu Macy’s vstupuje do roku 2023, když urychlil vývoj své rodící se flotily mimo obchodní centra .

Minulý rok se zdál být něco jako úleva pro obchodní centra (a fyzické maloobchody obecně), protože provoz se vrátil zpět, z velké části díky vakcínám proti COVID-19. Podle odborníků ze společnosti Trepp, která poskytuje výzkum a technologie pro strukturované finance, komerční nemovitosti a bankovnictví, byla obchodní centra skutečně překvapivě odolná, navzdory nárůstu elektronického obchodování a vysokému počtu bankrotů maloobchodníků a obchodních center REIT a uzavření obchodů. trhy.

„Půjčky v nákupních centrech nadále odporují logice,“ řekl Manus Clancy, senior výkonný ředitel společnosti Trepp. „Některé věci – jako Twinkies a Paul Rudd – nikdy nezmizí. Stejné je to s půjčkami v nákupních centrech. Investoři předpovídají hojná selhání a ztráty v nákupních centrech od roku 2017. Nějaké byly, ale nic takového, jaké se nejvíce očekávalo (včetně nás).

Jak se bude v roce 2023 obchodním centrům dařit, závisí na řadě faktorů, včetně toho, zda dojde k recesi a jak vážná bude, podle Treppa. Nick Egelanian, prezident maloobchodní developerské firmy SiteWorks, očekává více nesplácených hypoték, speciální úvěrové služby, prodeje a likvidace a „stálé snižování provozní výkonnosti a provozování nákupních center“. Některá nákupní centra budou přestavěna, ne nutně úspěšně, řekl e-mailem.

„To vše v pokračování závěrečné fáze 40letého poklesu, který za 10 až 15 let ponechá v provozu pouze 150 až 200 nejvýkonnějších pevnostních specializovaných maloobchodních center,“ řekl Egelanian.

7. Marketing se komplikuje

Marketing nebyl nikdy jednoduchý, ale souběh faktorů udělá tento úkol v roce 2023 ještě náročnějším. Hrozba recese znamená, že jsou ohroženy i marketingové rozpočty, protože některé organizace mohou hledat snížení nákladů. Marketing je tradičně jedním z prvních oddělení, kterému se dostalo sekery, a maloobchodníci již v poslední polovině roku procházejí ze série propouštění firem , které je následovalo do roku 2023. 

I bez snížených rozpočtů budou maloobchodníci v příštím roce čelit řadě překážek. Ukončení podpory souborů cookie třetích stran a aktualizace zabraňující sledování od společnosti Apple a dalších znesnadňují shromažďování údajů, stejně jako stále více nakupujících nakupuje na internetu. Ve skutečnosti společnost Gartner v prosinci předpověděla, že většina spotřebitelů bude v budoucnu zadržovat kritická data obchodníkům. Převzetí Twitteru Elonem Muskem zároveň proměnilo hlavní reklamní platformu pro mnoho maloobchodníků a značek v nejistou investici, což přimělo společnosti přehodnotit web a snažit se přerozdělit výdaje za reklamu. 

A zhroucení partnerství hlavních ambasadorů značky – jako jsou Nike a Kyrie Irving a Adidas a Kanye West (také známý jako Ye) – zdůrazňuje potřebu zvýšené kontroly influencerů. Situace také nechává značky před těžkými rozhodnutími, co dělat s návrhy a zbývajícími produkty z neúspěšných vztahů.

8. Je Amazon v krizovém režimu?

Až otočíme stránku do roku 2023, čas ukáže . Rok 2022 však již přinesl některé výzvy. Společnost reagovala v mnoha případech stažením se v několika oblastech.

Jednou oblastí byly fyzické obchody. Přední americká e-commerce společnost v roce 2022 ustoupila od kamenného maloobchodu a uzavřela všechny své 4hvězdičkové obchody s knihami a pop-up. Amazon místo toho přesunul své zaměření na obchod s potravinami, oděvy a technologie prostřednictvím konceptu Just Walk Out.

Amazon v listopadu přiznal, že někteří lidé v jeho maloobchodních operacích a divizi zařízení byli propuštěni před prázdninovou sezónou. Tehdejší zprávy naznačovaly, že by mohlo být propuštěno až 10 000 lidí .

Začátkem toho měsíce společnost pozastavila najímání svých firemních zaměstnanců . Amazon jako hlavní faktor svého rozhodnutí uvedl ekonomiku. Objevily se také zprávy, že společnost plánuje omezit ztrátové podniky. Většina těchto jednotek spadala do maloobchodního provozu Amazonu.

Generální ředitel Amazonu Andy Jassy v listopadovém prohlášení uvedl, že „další omezení rolí“ je možné, protože proces ročního plánování pokračuje do nového roku. To začalo okamžitě v lednu, kdy Amazon zvýšil počet propouštění, aby ovlivnil více než 18 000 rolí , především v jeho Amazon Stores a Divize People, Experience a Technology. Společnost také zahájila nový rok s termínovanou půjčkou ve výši 8 miliard dolarů , protože ji „nejisté makroekonomické prostředí“ v posledních několika měsících přimělo využívat různé možnosti financování. 

9. Opětovný prodej přináší výnosy – a riskuje přeexponování

Během několika posledních let přešel další prodej od podniku, který podporovali lidé, kteří nakupovali udržitelně, k plnohodnotné strategii maloobchodníků, která přinesla další tok příjmů. 

Nedávná zpráva WD Partners zjistila, že 92 % respondentů uvedlo, že nakupují, nakupují, prodávají nebo obchodují s použitými věcmi alespoň jednou ročně. Kromě toho téměř polovina uvedla, že by „s větší pravděpodobností“ šla do velkoprodejny a 40 % do obchodního domu, pokud by prodávali použité zboží. 

Walmart, Ikea, REI, Amazon a Home Depot mají zastoupení z druhé ruky. RealReal, ThredUp a Nuuly Thrift jsou také hráči. V minulém roce však došlo k několika překvapivým vstupům na trh na různých koncích spektra: maloobchodní prodejce rychlé módy Shein spustil Shein Exchange v říjnu, zatímco Rolex v prosinci debutoval s vlastním programem . 

A pro maloobchodníky všech typů existuje dobrý důvod, proč zvážit další prodej jako možnost: peníze. Očekává se, že trh s použitým oblečením dosáhne do roku 2026 82 miliard dolarů. Co se ale stane s tímto rohem trhu, když existuje množství platforem? Budou spotřebitelé nadále nakupovat? Budou mít maloobchodníci nepřetržitý přísun produktů, které jsou v dostatečně dobrém stavu , aby to fungovalo? 

Zatím je tam publikum. „Posledních 10 let přeprodeje dominovaly tržiště, ale značky a maloobchodníci pohánějí další vlnu secondhandů,“ uvedl James Reinhart, CEO a spoluzakladatel ThredUp, v prohlášení na začátku tohoto roku. „Stále jsme na samém začátku tohoto trendu, ale zrychlení adopce dalšího prodeje je pozitivním signálem s obrovským přínosem pro planetu.“ 

Similar Posts