H&M patří mezi největší prodejce takzvané rychlé módy. Tato společnost zaznamenala v loňském roce propad zisků, zatímco analytici místo toho počítali s pozitivním vývojem ve čtvrtém čtvrtletí. Módní gigant si myslí, že za všechno (přímo či nepřímo) může Putin: odchod z Ruska byly vysoké náklady, neuspokojivé směnné kurzy a dražší suroviny.

Vnější faktory

H&M Group musela znovu oznámit neuspokojivé výsledky: Za fiskální rok 2022 (od prosince 2021 do listopadu 2022) klesl čistý zisk o 68 %. Ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenal druhý největší světový prodejce módy dokonce čistou ztrátu 864 milionů korun (80 milionů eur), zatímco analytici ve skutečnosti očekávali vyšší zisk.

Generální ředitelka Helena Helmersson obviňuje řadu, především externích faktorů. Stažení z Ruska stálo skupinu hodně peněz, zatímco dolar byl na historickém maximu. Módní gigant se navíc rozhodl nepřenést všechna zvýšení nákladů (zejména náklady na suroviny a dopravu) na spotřebitele, aby si zachoval podíl na trhu.

Odešlo 5 miliard eur

Na podzim skupina oznámila, že propouští zhruba 1500 zaměstnanců, což znamená, že skupině vznikají i náklady na reorganizaci. H&M Group říká, že všechny faktory dohromady ubraly z jejích zisků až pět miliard eur. Celoroční tržby vzrostly o 12 %, i když bez měnových vlivů z toho zůstalo pouze 6 %.

Věci se však od prosince vyvíjejí správným směrem, říká Helmersson, i když „externí faktory jsou stále obtížné“. Generální ředitel očekává zlepšení v roce 2023, a to jak z hlediska tržeb, tak ziskovosti. V tomto ohledu by měly pomoci loňské investice a zlepšení efektivity.

Similar Posts