Evropská komise schválila pro lidskou konzumaci tři druhy hmyzu

Vzhledem k tomu, že náklady na energie a vytápění jsou pro domácnosti často finanční zátěží, každý by měl hledat energeticky nejúčinnější a nákladově nejefektivnější způsoby vytápění svých domovů. Zde se tedy podíváme na 10 způsobů, jak vytopit svůj domov levněji.

1. Váš domov odolný proti průvanu

Ač si to možná neradi přiznáváte, vaše maminka má vždy pravdu: „Zavři ty dveře, pouštíš dovnitř hrozný průvan!“ Ochrana proti průvanu vašeho domu je rychlá a snadná výhra, když chcete zlepšit energetickou účinnost vašeho domova. Kontrolou klíčových dírek, dveří, oken a otevřených krbů, zda do nich nevniká studený vzduch, můžete účinně řešit tepelné ztráty a udržet teplo tam, kde ho potřebujete.

2. Nainstalujte reflektory chladiče

Reflektory radiátorů jsou chytrým a levným způsobem, jak zabránit ztrátám tepla z vašich radiátorů. Uhodli jste, že reflektory fungují tak, že odrážejí teplo radiátoru zpět do obytného prostoru, místo aby se ztrácelo na stěně nebo oknu za nimi.

3. Odvzdušněte radiátory

Vzduch zachycený v radiátorech jim brání v efektivním fungování. Pokud jsou na vašich radiátorech studená místa, zejména nahoře, je to známka toho, že potřebují krvácení. Tím se uvolní vzduch a zajistí se, že váš topný systém bude pracovat naplno.

4. Optimalizujte svůj systém ústředního vytápění

S příchodem chytrých technologií nebylo ovládání vytápění vašeho domova nikdy jednodušší, a to díky dostupnosti zařízení jako Nest, Climote, Hive a Netatmo.

Pomocí těchto zařízení můžete naprogramovat své ústřední topení a vodu tak, aby se zapínaly v určitou dobu během dne, aby vyhovovaly vaší rutině, a zajistíte tak, že nebudete zbytečně plýtvat energií po celý den. Pokud například po práci uvíznete v zácpě a budete mít hodinu zpoždění v cestě domů, můžete snadno nastavit, aby se topení zapnulo později.

5. Upgradujte elektrická akumulační kamna

Pro ty, kteří to neznají, pravděpodobně uhodnete, že akumulační kamna fungují tak, že akumulují teplo. Důležité je, že teplo se vyrábí a ukládá v noci a poté se během dne postupně uvolňuje, takže elektřina je spotřebována za levnější noční sazby.

6. Myslete na to, kam umístíte nábytek

Je důležité, aby žádné zdroje tepla, ať už je to radiátor, krb nebo akumulační kamna, nebyly blokovány nábytkem. Velké televizory, pohovky, police na knihy nebo vánoční stromkyby se pokud možno nikdy neměly umisťovat přímo před zdroj tepla. Využití služeb interiérového designéra může být dobrým způsobem, jak přetvořit svůj životní prostor tak, aby neblokoval teplo.

7. Nainstalujte systém tepelného čerpadla

K dispozici je řada systémů tepelných čerpadel, která čerpají teplo z různých zdrojů, jako je vzduch, voda nebo země. Vzduchová tepelná čerpadla jsou nejběžnějším typem a fungují tak, že přeměňují energii ze vzduchu mimo váš domov na teplo. Pomocí kompresoru čerpají teplo z venkovního vzduchu a poté jej využívají k vytápění vašeho domova a vody. Tato tepelná čerpadla dokážou odebírat teplo i při teplotách až -20 stupňů.

8. Upgradujte svůj plynový kotel

Pokud je váš kotel starší než 10 let, možná je čas jej vyměnit za nový, účinnější model. V závislosti na typu vašeho starého kotle a domu můžete ušetřit mnoho peněz s novým kondenzačním kotlem s hodnocením A – který spotřebuje méně energie na výrobu stejného množství tepla!

9. Nainstalujte solární panely

Můžete nainstalovat buď solární termální panely nebo solární FV (fotovoltaiku). Solární termální panely ohřívají vzduch a vodu, zatímco solární FV panely si vyrábějí vlastní obnovitelnou elektřinu ve formě stejnosměrného proudu, kterou pak lze využít k napájení elektrických spotřebičů ve vaší domácnosti. Solární termální topné systémy dokážou pokrýt 50–60 % vaší celkové potřeby teplé vody v průběhu roku, zatímco solární fotovoltaický systém vám může ušetřit tisíce ročně na vašem domácím účtu za elektřinu.

10. Změňte dodavatele energie

A konečně, pokud hledáte způsoby, jak vytopit svůj domov levněji, pak je změna dodavatele nejjednodušší způsob, jak to udělat. Všichni dodavatelé nabízejí velké slevy těm, kteří přejdou, což znamená, že můžete ušetřit stovky na účtech za vytápění během několika minut.

Similar Posts