Stále více lidí varuje před bezhotovostními platbami. Zatímco vlády světa by nejraději hotovost hned zakázali, mnoho lidí velmi dobře ví, že ve svobodném světě by vždy hotovost měla existovat. Představíme si 10 důvodů, proč platit v hotovosti.

1. Havarijní připravenost

Mít hotovost po ruce je klíčovou součástí životního stylu připravenosti. Když vypadne proud, vypadne i internet. To znamená, že nebudete moci platit kartou.

Pokud jste zvyklí žít život založený na penězích, budete mít hotovost vždy u sebe a nezůstanete bez možnosti zaplatit za věci v nouzové situaci. Znám mnoho lidí, kteří nosí nulovou hotovost, a to bych nikdy nedokázal – vždy se cítím lépe, když mám po ruce alespoň nějakou hotovost. I když nechodíte pouze v hotovosti, je to skvělý důvod, proč s sebou vždy nosit alespoň nějakou hotovost.

2. Není to dohledatelné

Zamysleli jste se nad tím, že když utrácíte peníze elektronicky, zanecháváte v podstatě digitální stopu každého nákupu, který uděláte?

Pokud by někdo opravdu chtěl, mohl by o vás zjistit strašně moc, kdyby měl přístup k vašemu běžnému účtu nebo výpisu z vaší kreditní karty. Možná nemáte co skrývat, ale proč byste chtěli, aby někdo věděl tolik o vašem životě?

3. Hotovost nestojí obchodníky peníze (což vám šetří peníze)

Když používáte plastovou kartu, ať už je to kreditní nebo debetní, obchodníci musí zaplatit transakční poplatek za každý váš nákup. V důsledku toho musí zvýšit své ceny, aby pokryly své poplatky. Pokud by se více z nás vědomě rozhodlo používat hotovost místo plastu, mohli bychom společně pomoci snížit náklady na produkty, které kupujeme. Někteří obchodníci vám dokonce nabídnou slevu, pokud použijete hotovost.

Zvláště si to uvědomuji u malých místních podniků (kde nejraději nakupuji). Jejich zisková marže je dostatečně napjatá, takže se ze všech sil snažím zajistit, že platím v hotovosti.

4. Hotovost je jednodušší

Jde mi o to zjednodušit si život co nejvíce způsoby. Platba v hotovosti je jednou z těchto věcí. Připadá mi to staromódní. Na mém bankovním účtu je méně transakcí k odsouhlasení. Někteří lidé rádi používají obálkovou metodu – kdy rozdělují své peníze do skutečných obálek (nebo něčeho podobného), na základě zamýšleného nákupu. Takže v den výplaty provedli výběr a vložili určitou částku do obálky s potravinami, část do obálky s plynem, část do obálky s oblečením atd.

To vám pomůže udržet si kontrolu nad svými výdaji a nepřekračovat rozpočet v těchto kategoriích.

5. Utrácíme méně, když platíme hotovostí

Víte, že existují skutečné studie, které ukazují, že utrácíme méně, když používáme hotovost oproti plastu? A plast neznamená jen kreditní karty. To znamená i debetní karty.

Kdy jste naposledy použili kartu, aniž byste věnovali pozornost celkové hodnotě transakce? Placení v hotovosti způsobuje emocionální bolest, protože hotovost fyzicky opouští váš majetek. Můžete vidět, jak se vaše hromada bankovek zmenšuje.

6. Hotovost je konečná

Když si z banky vyberete určitou částku v hotovosti, je to konečné. Na vašem bankovním účtu může být více peněz, ale pravděpodobně jsou přiděleny na jiné věci. Důležité věci, jako jsou účty.

Když vidíte, jak se vaše hromada peněz zmenšuje, jak je utrácíte, budete si více uvědomovat, kolik vám zbývá. S tím, jak se vaše hromádka zmenšuje, začínáte vládnout ve svých útratách.

7. Stáváte se vědomějším utrácením

Když platím skutečnou hotovostí, mnohem více si všímám toho, kolik věci stojí. Spíš budu hledat lepší nabídku. Spíš se pokusím najít něco z druhé ruky, protože to můžu udělat za zlomek ceny.

Při používání kreditní nebo debetní karty je tak pohodlné posunout kartu, že se nemusíme tolik starat o to, kolik to stojí.

8. Když platíte hotovostí, doslova hlasujete svými penězi

Nevím jak vy, ale já vidím, jak rychle směřujeme k bezhotovostní společnosti. Osobně mám pocit, že vláda má dostatečnou kontrolu nad našimi životy, aniž by jim dala příležitost kontrolovat peníze, ke kterým máme přístup. Bezhotovostní platba má mnohem více nevýhod než výhod.

Doslova hlasuji svými penězi tím, že při nákupech odevzdávám bankovky a mince. Říkám obchodníkovi, že toto je můj preferovaný způsob platby.

9. Je (téměř) nemožné se zadlužit, když platíte hotovostí

Zaznamenali jste značný nárůst spotřebitelského dluhu ve srovnání s pouhou generací před? Když lidé utráceli POUZE peníze, které fyzicky měli, nebylo možné se zadlužit. Možná tady stárnu, ale pamatuji si, když většina lidí neměla kreditní kartu, a také si pamatuji, kdy byly poprvé k dispozici debetní karty. Předtím neexistovaly ani bankovní automaty. Museli jste fyzicky vejít do banky a vybrat hotovost. Předali byste jim svou bankovní knížku a oni by ji aktualizovali o aktuální zůstatek na účtu. Díky snadnému úvěrování je dluh z kreditní karty ve většině rodin standardem. Raději jsem ‚divný‘ a bez dluhů.

10. Používání hotovosti je pro děti dobrým příkladem

Děti jsou hmatatelné bytosti. Potřebují věci vidět, cítit a dotýkat se jich, aby jim rozuměli. Pokud jen vidí mámu, jak máchá magickou kartou, aby zaplatila za věci, je pro ně těžké pochopit, co je to rozpočet a že s penězi je skutečný konec. Když vás uvidí, jak předáváte fyzickou hotovost na zaplacení věcí, snáze pochopí, že když jsou peníze pryč, jsou pryč!

Similar Posts