Spotřebitelé jsou opatrnější a vybíravější, přesto dychtiví vyjít ven, řekla minulý týden publiku NRF Michelle Evansová z Euromonitoru.

Pandemii lze zmírnit díky opatřením v oblasti veřejného zdraví, jako jsou vakcíny, inflace může být na ústupu a potíže s dodavatelským řetězcem se mohou poněkud zmírnit. Ale rok 2023 bude podle Michelle Evansové, celosvětově vedoucí globálního lídra v oblasti maloobchodních a digitálních spotřebitelských statistik Euromonitor International, přesto definován nejistotou.

Jaké budou spotřebitelské trendy?

Společnost vydala zprávu o 10 hlavních globálních spotřebitelských trendech, z nichž některé ovlivní zejména maloobchod, řekl Evans minulý týden na hlavní průmyslové konferenci National Retail Federation.

″Číslo jedna bylo vyvíjející se ekonomické prostředí,” řekla. „V těsném závěsu byly neustále se vyvíjející a měnící se priority spotřebitelů. Myslím si, že tyto dva a také technologický pokrok jsou pravděpodobně nejdynamičtějšími hnacími silami současnosti, když přemýšlíme o spotřebitelských trendech.“

Umělá inteligence se již objevila jako hlavní téma roku, ale maloobchodníci by si podle Evanse měli dávat pozor na zlehčování důležitosti lidí.

“Je to všechno o nalezení rovnováhy mezi člověkem a robotem,” řekla. „Stroje samozřejmě nabízejí větší pohodlí a rychlost. Ale opravdu bychom neměli podceňovat sílu tohoto emocionálního spojení se značkou. Takže určitě záleží na autenticitě. Myslím, že toto je klíčové slovo, které vidíme u mnoha těchto trendů.“

Kromě toho, zatímco mladší spotřebitelé se mohou zdát oddáni svým zařízením, jsou stále více vybíraví v tom, kdy, jak často a jak je používají, řekl Evans.

„Kde byste mohli automatizovat a kde byste automatizovat měli? To jsou dvě různé otázky, na které musíte odpovědět,“ řekla. 

Ve skutečnosti, po letech, kdy se nechali narušit technologií, maloobchodníci podle Evanse čelí narušení kvůli měnícím se generačním postojům. Environmentální a sociální otázky jsou podle Evanse důležitými motivátory pro rostoucí počet spotřebitelů, zejména mladších kohort, což maloobchodníci a značky nemohou ignorovat.

“Musíte zaujmout stanovisko, ale také tomu věřit,” řekla. “Protože pokud nepůsobíte autenticky, nezáleží na tom, zda jste se k tomu postavili, nebo ne.”

Existuje také několik sil, které vedou spotřebitele k tomu, aby šli na brzdu při pořizování zboží podle vlastního uvážení. Zatímco analytici Euromonitor letos neočekávají globální recesi, životní náklady nadále oslabují kupní sílu. Loni tři čtvrtiny uvedly, že podle zprávy Euromonitoru nebudou zvyšovat své celkové výdaje.

Ale mnoho spotřebitelů má také jednoduše jiné myšlení ohledně spotřeby poté, co viděli, že nižší spotřeba energie a další škrty během vrcholu pandemie měly pozitivní vliv na udržitelnost, řekl Evans. 

“Posouváme se směrem k opatrnějšímu a uvědomělejšímu spotřebiteli,” řekla. „Ekonomická realita zjevně nutí spotřebitele k větší opatrnosti. A jako vedlejší produkt toho se také stávají více uvědomělými.“

Přesto bude rok také definován zájmem spotřebitelů o radostné pronásledování poté, co se vypořádají s omezeními, která na ně uvalily pandemické a makroekonomické síly, uvedla také. Módní a kosmetický průmysl jsou připraveny být přímými příjemci, stejně jako potraviny a nápoje, pohostinství a cestování a další hráči v oblasti služeb, řekla.

“V podstatě existuje trend ‘Yolo’ – ‘Žiješ jen jednou’,” řekla. “Byli jsme tak dlouho zavření, jedna krize za druhou, a ty mi teď říkáš, že ekonomika je v háji?” Víš co, pořád si ten výlet udělám. Spotřebitelé tedy jistě házejí trochu opatrnosti za hlavu a jdou ven. A to je místo, kde zkušenostní maloobchod a gastronomické služby těží.“

Similar Posts